Nejlepší kojenecká výživa aneb jak vybrat umělé mléko pro vaše miminko

Nejlepší výživou pro miminko je mateřské mléko. Pokud ale kojení není z nějakého důvodu možné, nezbývá vám nic jiného než sáhnout po umělém mléce. Jeho výběr nepodceňte a ideálně se poraďte s pediatrem. Nejdůležitějším kritériem při výběru je složení. Zjistěte, jak vybrat umělé mléko, které miminku zachutná a bude díky němu prospívat.

 V pozadí si matka hraje s dítětem, v popředí je umělé mléko v láhvi.

Když kojení není možností

Nejlepší a nejvýživnější pro vaše miminko je mateřské mléko, které přirozeně obsahuje 80 % vody, bílkoviny (v rozdílném složení a množství než kravské mléko), 40 % laktózy, 50 % mastných kyselin/tuků a široké spektrum minerálů a vitamínů – zkrátka vše, co vaše dítě potřebuje. V případě, že kojení není možné, je potřeba sáhnout po umělém mléce.

S tím se pojí i výběr vhodné savičky a kojenecké láhve. Patrně jich budete muset vyzkoušet více, abyste zjistili, co vašemu miminku nejvíce vyhovuje. Vás nejvíce zajímá materiál láhve (plast, sklo), vaše miminko vybírá podle tvaru a tvrdosti savičky. Až najdete tu správnou kombinaci, musíte vybrat to nejlepší umělé mléko, které vašemu děťátku zachutná a poskytne mu potřebnou výživu.

Které kojenecké mléko je nejlepší – zaostřeno na složení

Výběru kojenecké výživy věnujte dostatek času a pozornosti a nebojte se poradit s pediatrem, který vám poradí. Zaměřte se na obsah a pohlídejte si, aby umělé mléko obsahovalo všechny důležité látky pro správný vývoj mozku, přirozený vývoj trávení a podobně. Umělá kojenecká výživa by měla obsahovat:

  • probiotika a prebiotika,
  • kvalitní mléčné nebo rostlinné tuky bohaté na Omega 3-mastné kyseliny,
  • laktózu a přírodní kultury mléčného kvašení,
  • vitamíny C, A, B1, B2, B6, B12 a E,
  • minerální prvky, jako je jód, železo a vápník.

Stejně jako se v průběhu kojení a růstu dítěte proměňuje mateřské mléko, je třeba vybírat umělé mléko podle věku miminka. Kojenecká výživa se proto rozděluje na 3 základní typy.

Kojenecká výživa

Počáteční kojenecká výživa

Počáteční kojenecká výživa mívá speciálně upravený poměr mezi syrovátkou a kaseinem kravského mléka na 1 : 1, což usnadňuje trávení mléka. Obsahuje cukry, důležité tuky, dostatečné množství vitamínů a minerálů a nezbytné prebiotika, které slouží jako potrava střevním bakteriím, které budují imunitní systém miminka. Počáteční kojeneckou výživu poznáte podle číslice 1 uvedené na obalu. Nakrmíte s ní novorozence až do věku 6 měsíců. Vyzkoušejte například prémiovou počáteční kojeneckou výživu Kendamil 1.

Pokračovací kojenecká výživa

Pokračovací kojenecká výživa navazuje na počáteční mléka zpravidla v šesti měsících věku a krmit jimi můžete miminko až do jednoho roku. Označuje se číslicí 2. Pokračovací kojenecká výživa se také častokrát kombinuje s prvními příkrmy. Co se týče složení, pohlídejte si zejména obsah vitamínů, jódu, železa a zinku a také probiotika a prebiotika.

Batolecí mléka

Batolecí mléka najdete pod označením číslicí 3. Jsou vhodné pro děti od jednoho roku věku. Zpravidla obsahují větší množství a více druhů stopových prvků, minerálů a vitamínů. Často je seženete i v ochucených variantách. U některých značek se pak setkáte také s batolecími mléky číslo 4 a 5, které jsou ideální jako mléčná výživa mezi druhým a třetím rokem dítěte.

 Žena krmí miminko kojeneckou výživou.

Speciální kojenecká výživa

Kromě standardních umělých mlék, které jsou určené pro zdravé děti, nechybí ani speciální kojenecká výživa pro miminka se specifickými výživovými potřebami.

  • Mléka se sníženým obsahem laktózy – jsou vhodná pro miminka, která trpí dočasná či doživotní nesnášenlivost laktózy. To se může projevit průjmem či nadýmáním. Často je využijete i při průjmových onemocněních u dětí, kterým jinak laktóza nevadí.
  • Hypoalergenní mléka – jsou určená pro děti, které mají alergií na mléčnou bílkovinu nebo k alergiím mají vrozenou predispozici po svých rodičích. Najdete je pod zkratkou „HA“. Obsahují už částečně rozštěpenou bílkovinu a snižují tím pravděpodobnost reakce.
  • Antirefluxní mléka – zabraňují zahuštěnou recepturou zvýšenému ublinkávání dětí. Mají označení „AR“.

Setkáte se také se speciální kojeneckou výživou pro nedonošené děti, miminka narozená císařským řezem, s přípravky na bázi sóji nebo mléky pro děti se zažívacími problémy – například antikoliková mléka označená písmeny AC.

Kojenecká výživa v bio kvalitě

Pokud chcete mít jistotu, že je umělé mléko vyrobené ze surovin té nejvyšší kvality, navíc s ohledem na životní prostředí, vybírejte z nabídky bio kojeneckých mlék. Skvělou volbu představují mléka Kendamil, která jsou bio a jejich obliba roste jak u rodičů, tak i miminek.

Co dělat, když dítě nechce umělé mléko

Umělé mléko chutná jinak než to mateřské, pokud tedy přecházíte z kojení na výživu, je k tomu třeba trpělivost. Dítě si na novou chuť musí zvyknout a i když vám kojenecká výživa chutná, miminko to může mít jinak. Vyhněte se častému střídání různých značek – to akorát zbytečně zatěžuje zažívání miminka. Umělé mléko vyzkoušejte alespoň 6–8×. Zkoušejte to, když je dítě klidné a v pohodě, ani hladové ani překrmené.

Než začnete dítěti podávat kojenecké mléko poraďte se s pediatrem, který vám poradí s výběrem mléka.

Jak dlouho dávat umělé mléko

Podávání umělé kojenecké výživy není nijak pevně stanoveno. Obecně platí, že mléčná strava by měla převažovat u miminek do 6 měsíců, pak je vhodné začínat s příkrmy, které postupně zastoupí většinu kalorického přijmu dítěte. Umělá mléka jsou k dostání přibližně pro děti do 3 let, v tomto období by se od nich mělo ustoupit.